Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Од:

Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба.

На седницата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот Стево Пендаровски ќе присуствува министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти Кабинетот на шефот на државата.

По завршувањето на седницата, претседателот Стево Пендаровски ќе даде изјава за јавноста, која ќе биде пренесувана на јавниот сервис, Фејсбук и Јутјуб каналот на претседателот.

Од Кабинетот додаваат дека во согласност со препораките за заштита од Ковид-19 изјавата на претседателот Пендаровски ќе се реализира на отворено, пред „Вила Водно“.

Утре е последниот ден кога истекува третата – двонеделната вонредна состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски на 15 мај.

Претседателот Педаровски, почнувајќи од 18 март досега донесе три одлуки за прогласување вонредна сотојба. Првите две во времетраење од по 30 дена, а последната од 14 дена.

Би можело да ве интересира

Комисијата за заразни болести ќе работи на протокол за државни настани во време на пандемија

А1он

Владата одлучи Македонија да се вклучи во COVAX – глобалната набавка на идната вакцина против Ковид-19

А1он

Владата ги усвои протоколите за плажите и базените – маски, дистанца и едуцирање на посетителите

А1он

Шест лица денеска донирале крвна плазма, вкупно обезбедени 52 единици за третман на лица со Ковид-19

А1он

Филипче: Нема раст на процентот на хоспитализирани пациенти со Ковид-19

А1он

Во Скопје 1.788 активни случаи на Ковид-19

А1он