Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов, со километарските редици за субвенциите, ризикува Скопје да стане нов корона-кластер

Од:

„Се случува сериозна хаварија поради неодговорноста и неспособноста на Петре Шилегов. Секој ден стотици скопјани чекаат ред по неколку часа за субвенции за велосипеди и тротинети во услови кога се случува најсилниот пик на заразата со корона.

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ во градот Скопје гласаше за субвенции за тротинети и велосипеди и смета тоа дека е корисен проект, но максимално штетен е хаосот со начинот на аплицирање и колоните редици и оправданата нервоза кај скопјани“, велат од Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје.

„Во 21 век Шилегов наместо да овозможи аплицирање по електронски пат, тој го строи народот во колони и редици директно изложувајќи го на закана од коронавирусот. Шилегов со редиците од неколку стотина метри пред Град Скопје и хаосот со субвенциите ризикува да стане нов корона-кластер.

Шилегов со ова станува закана за здравјето на скопјани.

Апелираме веднаш да се смени начинот на аплицирање и документите да можат да се достават по електронски пат или по пошта.

Сè друго преставува ризикување и поигрување со здравјето на скопјани“, соопштуваат од Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Зоран и Вице Заеви фатени во рекет афера од 6 милиони евра

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Победата на ВМРО-ДПМНЕ е се поочигледна

Ана Ололовска

Писмо од Мицкоски: Не ветувам чуда, но ви давам збор дека ќе бидеме подобри од оние досега

Ана Ололовска

Мицкоски од Кратово: Граѓаните ќе одлучат меѓу два различни концепта

А1он

На порталот „Република“ по грешка објавена инструкција како да се напише текст против Заев

Ландов

(ВИДЕО) Николоски: Изградба на автопатот од Градско преку Прилеп до Битола и грчката граница

А1он