Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на Шилегов скапо ги чини скопјани, освен Ковид-19 постои и наезда на лебарки

Од:

„Додека Петре Шилегов зборува за некоја висока политика, Скопје го изеде наезда на лебарки. Тоа е така затоа што градот Скопје не врши дезинфекциска и дератизација што е една од неговите законски обврски.

Овие фази се целосно прескокнати и пропуштени поради тоа што скопјани освен со корона се соочуваат со наезда на лебарки.

Таа наезда е последица на неработата на градот Скопје“, велат од Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје.

„Вонредна состојба, пандемија, многу ѓубре по контејнери, оставена храна во затворени објекти кои не работат, бујна вегетација неискосена, запушени канали, сето ова допринесе за развој и на бубашваби кои пренесуваат многу заразни болести.

Потребна е стратегија на град Скопје и општините со министерство за здравство. Паради не се потребни, треба сериозен пристап кон заштита на населението од заразни болести.

Ѓубре, диви депонии, бубашваби. Неспособноста на Шилегов освен Ковид-19 носи и други заразни болести со вакво недомаќинско работење“, се вели во соопштението на Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Андоновски: Зголемена е за 18 пати стапката на финансиски криминал во споредба со 2016

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ѓорѓиевски: ЈО да го повика Зоран Заев и да го вештачи неговиот телефон

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Кластерот СДСМ ќе си помогне и себе и на граѓаните доколку повеќе се грижи за здравјето

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Василевска: НВО во коруптивната мрежа на СДСМ

Ана Ололовска

„Комунална хигиена“-Скопје со апел за навремено плаќање на побарувањата за собирање и транспорт на отпадот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Илиевски: Ситуацијата со коронавирусот е алармантна, а СДСМ станува носител на Ковид-19

Ана Ололовска