„Совет на амбасадори“: Кампањата за избори е почната предвреме, веднаш да престане

Од:

Здружението за меѓународна политика „Совет на амбасадори” смета дека прерано е започната кампањата за вонредните парламентарни избори што треба да се одржат на 12 април 2020 година и апелира без натамошно одложување таа да престане.

Одржувањето секојдневни митинзи и говори на лидерите на политичките партии во овој период, може да придонесе кон зголемување на политичката конфронтација во општеството и дополнително да ги продлабочи општествените поделби.

– Оттаму Советот на Амбасадори смета дека партиите треба да престанат со одржувањето митинзи и говори се до официјалниот почеток на изборната кампања, во март следната година. Политичките партии и лидери треба својата енергија во овој период да ја насочат кон спроведување на потребните реформи за осварување на стратешките цели на земјата, како што се членството во НАТО и добивањето датум за започнување преговори за членство во ЕУ, се вели во соопштението од Здружението за меѓународна политика „Совет на Амбасадори”.

Советот на Амбасадори смета дека е време ефективно да се искористи подршката од САД и одземјите-членки на ЕУ за интензивирање на реформите и соработката со соседите, со цел веднаш подобивањето датум за започнување на преговорите за членство во ЕУ да се затвораат поглавјата со што побрза динамика.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ за датумот на избори: Ќе биде како што кажа претседателот Вучиќ

Нова средба на Курти и Мустафа, оптимизам за заедничка влада на Косово

А1он

ВИДЕО: Блискоста до Груевски и Мицкоски клучна за изборот на технички министри

Кристијан Ландов

Познати кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за министри и заменици во техничката влада, МВР останува неизвесно

Мери Јордановска

Османи оптимист дека Собранието ќе ја надмине блокадата, со цел изборите да се одржат во закажаниот термин

Сугарески: Сконцентрирани сме на спроведување демократски избори, а за коалицфирањето ќе се одлучува по изборите