Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно , на граничните премини нема подолги задржувања

Од:

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

ЈП Македонија Пат известува дека поради изведување на градежни работи на регионалниот патен правец Маврово – Дебар кај с.Јанче, ќе има времена измена на режим на сообраќајот. Сообраќајот ќе се одвива по една лента за време на изведувањето на градежните работи. На самото место сообраќајот ќе биде регулиран од вработените и исто така ќе биде поставена соодветна сигнализација за работа на пат.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Би можело да ве интересира

Вчера казнети повеќе од 130 возачи

На Богородица и на Табановце се чека до 45 минути

На Богородица и Табановце се чека по 45 минути

Интензитетот на сообраќај зголемен, на „Богородица“ се чека до 30 минути

Татјана Ташкова

Променет режим на сообраќај на автопатот Скопје – Тетово кај патарината Глумово

На Богородица се чека околу половина час