Солзи и свеќи за струмичанецот Мите Ѓоргиев

Од:

Солзи, тага и болка и  запалени свеќи. Струмица денеска се прости од  Мите Ѓоргиев, кој како доброволец храбро се бореше против  огнената стихија  над Струмица .

Мите Ѓорѓиев, кој доброволно, како и многумина се јавија сами да ја спасат својата Струмица,  подлегна на тешките повреди од пожарот. Ќе биде погребан утре, на градските гробишта во Струмица.
 
Триесет годишниот Мите не го дочека раѓањето на своето првенче. Неговото дете на свет треба да дојде за неколку месеци.

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, кој и самиот несебично учествува во гасењето на пожарот,  упати сочувство до  семејството на Ѓорѓиев.

„Длабоко ме потресе веста за прераната смрт на големиот херој Мите Ѓоргиев кој водејќи храбра и пожртвувана битка ја изгуби битката за преживување. Името на Мите Ѓорѓиев ќе остане вечно во меморијата на Струмица и струмичани како голем човек кој го жртвуваше својот живот за доброто на својот град и своите сограѓани“, вели Заев.

Би можело да ве интересира

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Во фирма во Струмица пронајдени 330 килограми режан тутун без бандерола

А1он

Отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

А1он

Земјотрес во Струмичко со интензитет од три степени

А1он

Две лица утрово ограбиле обложувалница во Струмица

А1он

ВИДЕО: Карлеуша наполни струмички клуб, турканици и еуфорија наместо дистанца и мерки

Leave a Comment

2 × 1 =