„Сојузот за иднината“ го сели „граѓанскиот парламент“ и во другите градови

Од:

Потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев денеска на прес – конференција изјави дека по отфрлањето од страна на ВМРО – ДПМНЕ на барањата на опозицијата, граѓанската непослушност и уличната демократија се единствените инструменти кои им преостануваат.

Однесувањето на власта, наведе тој, не и остава друг избор на опозицијата освен да пружа отпор и да ги интензивира активности. – Лицемерните повици да се вратиме во Собранието од каде насилно не исфрлија, нема да не поколебаат и да не одвратат од намерата да им ја вратиме државата на граѓаните, а Уставот и законите повторно да станат основните начела на функционирање на државата, рече меѓу другото Георгиев.

Од утре опозицијата го сели „граѓанскиот парламент“ низ внатрешноста на Македонија. Ќе организира караван кој ќе помине во поголемите градови, каде што секој работен ден ќе има протестни маршеви и граѓански парламенти. Караванот почнува утре со марш во Прилеп од 18 до 19 часот, а продолжува в среда во Струмица, во четврток во Штип, а петок во Охрид.
Во меѓувреме, ќе продолжат протестите и во Скопје со блокирање на по една крстосница, секој работен ден, во времетраење од половина час од 12 до 12.30 часот. Утре ќе биде блокирана крстосницата меѓу улиците „Партизанска“ и „Рузвелтова“ кај Симпо.

Би можело да ве интересира

Лазаревска: ВМРО-ДПМНЕ преку своите коалициски партнери се обидува да ги закочи измените за недела неработен ден

А1он

Кузеска: Анкетата на Брима потврди, СДСМ е победник на локалните избори

СДСМ: Пропадна нова лага на ВМРО-ДПМНЕ, расте стравот во белиот дворец од извесниот пораз во Скопје на изборите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Георгиевски: Исплатени 230 милиони денари субвенции за 4.846 земјоделски субјекти

Ана Ололовска

СДСМ: Две нови стратешки инвестиции во енергетиката, сончева електрична централа и ветерен парк

Ана Ололовска

СДСМ: Модуларните болници не се направени од пластика и стиропор како Скопје 2014

Мери Јордановска

1 comment

Saso 14/01/2013 - 17:51 at 17:51

Normalno ce go seli koga nema luge vo Skopje da izlezat

Reply

Leave a Comment

10 − nine =