Сојузот на турски НВО со осуда за протестите во Турција

Од:

Сојузот на турски невладини организации на Македонија изрази незадоволство и жалење во врска со последните настани кои се случуваат во Република Турција, во кои, како што наведуваат, под мотото „Гези Парк“ неколку маргинални групи одржуваат протести. Тие изразуваат поддршка за турската држава и актуелниот премир Реџеп Таип Ердоган.

Посочуваат дека нивната реакција воедно е и реакција на турската етничка заедница во Македонија бидејќи Сојузот на турски невладини организации на Македонија. Сојузот е основан во 2003 година и го сочинуваат 67 невладини организации и преку 11.000 члаенови, а имајќи ги предвид и нивните семејства претставува популација од околу 55.000 граѓани на Република Македонија.

Според Сојузот, многу јасна е причината за организираните протести ако се има предвид фактот дека тие се организираат во период кога во Турција се стави крај на долгогодишната борба против тероризмот, кога Турција го отплати долгот кон ММФ и дури дојде во состојба да му понуди кредит на ММФ. Факт е, сметаат тие, дека ваквиот динамичен развој на Турција и нејзината клучна улога во светската економија и политика вознемирува одредените групи кои се против благосостојба на муслиманската заедница.

– Остро ги осудуваме овие протести кои им наштетија на културното наследство, џамиите, трговците и во кои беа нападнати полициските сили на Република Турција бидејќи ваквите однесувања ни најмалку не се совпаѓаат со нашата традиција и култура, посочуваат од Сојузот и изразуваат поддршка на турската држава и актуелниот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во пожарите во Турција досега загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотен пожар беснее и кај Бодрум, стотици туристи евакуирани од хотелите

Жарко Настоски

ВИДЕО: Најмалку едно лице загина, а 62 се повредени во пожарот кај Анталија

Ана Ололовска

Поради пожарите во регионот на Анталија, Османи не оди во 500 километри оддалечената Анкара

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голем шумски пожар во турското одморалиште Сиде – изгореа села, хотелите без струја и вода

Жарко Настоски

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

4 comments

nemo 13/06/2013 - 11:28 at 11:28

Да не сакате султанот да се врати во Турција?

Reply
Сергеј 13/06/2013 - 12:55 at 12:55

Е, ова е супер! Овие ги нема никаде да осудат насилни протести во својата земја (во Центар) а овде туѓа грижа грижат. Дали тоа преку нив премиерот наш оспорува право да се изразува незадоволство и во некоја друга земја, кога веќе неофицијално тоа го направи и во својата?! ( http://otpor.net.tf )

Reply
TARZAN 13/06/2013 - 15:24 at 15:24

Site organizacii vladini,nevladini i smesni sindikati i komori od Makedonija,po inercija i davaat poddrska na vladata…Turskata vlada za zal ili za srekja,nema da im dade pari,kako nasava vlada,nitu sendvici…..:) predlagam da se soberat na kontraprotest,spontano razbira se,pa so avtobusi na Taksim,pa da im rasplacat mameto na kletite demonstranti koi protestiraat bas koga Turcija go otplatila dolgot kon MMF i bas koga se vtori ili treti kako nas,spored Doing biznis…..plus ke ima besplatni sendvici,plus nasive se i navezbani za kontraprotesti i poddrski na vladi za kasapenje na zelenilo i parkovi

Reply
JAS 13/06/2013 - 19:15 at 19:15

Me cudi sto Grujo uste nema isprateno vo Istanbul avtobusi so kontraprotestanti so jajca i sendivici!!!!!
A ovie nemam pojma koj se. Da ne protestiraa i tie za crkvata vo Centar????

Reply

Leave a Comment

sixteen + ten =