Собраниската седница за уставни измени продолжува во петок

Од:

Собранискиот спикер, Талат Џафери ја прекина седницата за уставни измени. За утре ја закажа 60-та седница по ред, со други точки на дневен ред.

Според најавите, во петок се очекува да се пристапи кон гласање на владиниот предлог за пристапување кон измени на Уставот. Претходно, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се откажа од правото на дискусија и повикаа на гласање по предлогот на Владата за уставни измени.

„Пратеничката група заклучува дека е кажано сè и дека нема потреба од натамошна дебата во однос на предложените уставни измени и договорот од Преспа којшто беше отфрлен од народот на референдум. Истовремено пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ‘За подобра Македонија’ апелираат и до пратениците од владејачкото мнозинство и тие да се откажат од настапите и да се пристапи кон гласање по предлогот на Владата на Република Македонија за уставни измени“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Џафери – Предан: Продолжува словенечката поддршка на С. Македонија

Ана Ололовска

Собранието ги избра замениците на министрите

А1он

Продолжува собраниската седница за избор на заменици-министри

Ана Ололовска

Почна собраниската расправа за избор на заменици на министрите во Владата

А1он

Средба Џафери – Брегу: Решавање на отворените прашања меѓу државите во регионот за подобар стандард на граѓаните

Ана Ололовска

Прекината седницата за избор на заменици министри, продолжението дополнително ќе биде закажано

Ана Ололовска