Собраниската седница за уставни измени продолжува во петок

Од:

Собранискиот спикер, Талат Џафери ја прекина седницата за уставни измени. За утре ја закажа 60-та седница по ред, со други точки на дневен ред.

Според најавите, во петок се очекува да се пристапи кон гласање на владиниот предлог за пристапување кон измени на Уставот. Претходно, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се откажа од правото на дискусија и повикаа на гласање по предлогот на Владата за уставни измени.

„Пратеничката група заклучува дека е кажано сè и дека нема потреба од натамошна дебата во однос на предложените уставни измени и договорот од Преспа којшто беше отфрлен од народот на референдум. Истовремено пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ‘За подобра Македонија’ апелираат и до пратениците од владејачкото мнозинство и тие да се откажат од настапите и да се пристапи кон гласање по предлогот на Владата на Република Македонија за уставни измени“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Собранието се распушти, отворен патот за избори на 12 април

Ана Ололовска

Џафери го потпиша решението за распишување на изборите

Драган Поповски

Лилјана Поповска се збогуваше со Собранието

Драган Поповски

Собранието се распушти, изборите на 12 април

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ чека распуштање, мнозинството изгласа уште пет закони

Почна 131-та пленарна седница со околу 40 закони, ВМРО-ДПМНЕ не присуствува

Драган Поповски