Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Од:

Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и дополнувањата на Изборниот законик со којшто се предвидува воведување на терминали за отисок од прсти на локалните избори што се одложуваат за втората половина на октомври.

Измените и дополнувањата на Законот за попис беа донесени со 95 гласа „за“, а „против“ гласаа 12 пратеници. Во рамки на гласањето по Бадентер, 26 пратеници од заедниците гласаа „за“, додека 12 против. Воздржани немаше.

Исто така со 95 гласа „за“ беа донесени измените на Изборниот законик, кои беа поднесени од сите пратенички групи и за кои немаше расправа. Против и воздржани немаше. Во гласањето по Бадентер, 27 пратеници припадници на заедниците гласаа „за“, а против и воздржани немаше.

По завршување на 38. седница на Собранието започна гласањето по заостанатите точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница.

Би можело да ве интересира

Собранието го изгласа новиот Закон за државјанство, власта ги одби забелешките на опозицијата

Жарко Настоски

Седници на четири собраниски комисии

Ана Ололовска

Поднесени 500 амандмани на предложените измени на Изборниот законик

Жарко Настоски

Собранието го изгласа ребалансот на буџетот

Жарко Настоски

Седници на три собраниски комисии

Ана Ололовска

Власта ги одби сите амандмани за државјанствата, законот оди на пленарна седница во Собранието

Жарко Настоски