Со Мавровка, Владата покажа цврста одлучност и треба така да продолжи, смета Николовски

Од:

Со уривањето на дивоградбата кај Мавровка Владата покажа цврста намера, одлучност и решеност од самиот почеток, и сметам дека во тој контекст треба да продолжиме да ја покажеме таа неселективност и подготвеност да ги доведеме работите во ред и да нема исклучок за никого, изјави на денешната прес-конференција вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски.

Кога треба да се уриваат објекти, посочи Николовски, постојано нешто фали кај нас и не може општината или нема буџет, се судираат надлежности или паѓаат тендери.

– Се случуваат разно разни манипулации се со цел да се избегне правдата или решението, кое во случајот со Мавровка го видовме од старт и на кое што лично инсистирав од самиот почеток на формирање на Владата и сметам дека во тој контекст треба да продолжиме да ја покажеме таа неселективност и подготвеност без оглед за што станува збор работите да ги доведеме во ред и да нема исклучок за никого, изајви Николовски.

Тој посочи дека учествувал во преговорите за коалицискиот договор во рамки на Владата и дека во текот на летото било разговарано многу детално и темелно за сите теми кои се дел од коалицискиот договор, вклучително и спојувањето на институциите.

– Тоа ќе го надгледувам и за тоа имам мандат, за спојувањето и рационализацијата на институциите, изјави Николовски.

Проектите кои ги има Министерството за информатичко општество и администрација, нагласи тој, предвидуваат намалување на инспекторатите од 23 на 13 и тоа ќе го имплементираат во овој мандат.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за скопјанец за бесправно градење, узурпирал државно земјиште

Ана Ололовска

Богдановиќ: Одвоени се над 13 милиони денари за ново уривање на дивоградби

Ана Ололовска

Кривична пријава за кавадарчанец за дивоградба

Ана Ололовска

Бизнисмен од Кочани доби кривична пријава, градел без дозвола во охридското село Косел

Жарко Настоски

Кривична пријава за тетовец што градел на диво во струшко Калишта

Жарко Настоски

Шилегов: Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Ана Ололовска