Скопското обвинителство отвори истрага за дилер од Штип

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен жител на Штип за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ согласно член 215 став 1 од Кривичниот законик, соопштија од ОЈО Скопје.

– Во патничко моторно возило „Сеат Толедо“ со штипски регистарски ознаки, кое осомничениот го управувал на улицата „Петар Георгиев“ во Скопје, полициски службеници пронашле 30 оригинални шишенца метадон со вкупен волумен од 300 милилитри. Синтетичкиот опијат кој е контролиран како опојна дрога бил скриен во просторот за резервна гума во багажот на автомобилот, информираат од скопското обвинителство.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, бидејќи постојат околности кои укажуваат дека би можел да се даде во бегство или да го повтори делото.​

Би можело да ве интересира

Засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови

А1он

70 санкции за брзо возење на територија на СВР Штип

А1он

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Апелацискиот суд во Штип ја зголеми казната на возачот кој ја прегази Верица Белчовска

А1он

Милевски со порака до општините да користат „Северна“

А1он

Штипските советници од ВМРО-ДПМНЕ ќе го чекаат заклучокот од инспекцискиот надзор

Ана Ололовска