Скопје ја повлече согласноста за почесен руски конзул во Битола

Од:

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот Битола, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи и најави одговор на тој чекор, пренесува РТВ.

dobivaj vesti na viber

Според заменик портпаролот на Министерството, Иван Нечајев, властите на Северна Македонија не ги навеле причините за тој чекор, го пренесува Танјуг извештајот на агенцијата Тасс.

„Нема сомнеж дека ова е уште една политички мотивирана одлука“, рече Нечајев.

Според него, овој „антируски чекор ќе го зголеми јазот во односите меѓу двете земји“, кој започна, како што рече, со однесувањето на Скопје, кое покажува слепа лојалност кон западните сојузници, нивната политика на санкции и силен притисок врз Русија.

„За жал, поради својата антируска политика, Скопје ја жртвува институцијата почесни конзули кои помагаат да се развијат контакти меѓу луѓето, нудат помош за луѓето и бизнисите. Се чини дека Северна Македонија не се грижи многу за сопствените интереси и се обидува да предизвика наш одговор, кој неизбежно ќе следи“, рече портпаролот.

Би можело да ве интересира

Бугарското МНР го осуди сквернавењето на бугарската химна на фудбалскиот натпревар: Ваквите настани засекогаш да станат минато

Ана Ололовска

Нема реакции од Османи кога Македонија се прогласува за бугарска, бурни осуди кога се навредува Бугарија

Кристијан Ландов

Османи – Ескобар: Стратешкиот дијалог меѓу С. Македонија и САД дава првични резултати

Ана Ололовска

Османи: Левица е партија во функција на руската пропаганда, референдум ниту може, ниту смее да има

Маја Илиевска-Пачемска

Османи-Ескобар: Билатералните односи добиваат нова прецизно дефинирана рамка за понатамошен развој, стратешкото партнерство се зацврстува

Ана Ололовска

МНР не и се меша на Комисијата за историски и образовни прашања, таа била автономна

Горан Наумовски