Скопјанец изградил 50-метарска ограда на државен имот во Струга, доби кривична пријава

Од:

Градежен инвеститор од Скопје доби кривична пријава откако изградил ѕид долг 50 метри на струшката улица „Туристичка“, соопшти полицијата.

„ОВР Струга поднесе кривична пријава против Е.С.(52) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „узурпација на недвижности“. Тој, во текот на март 2021 година, на локација во државна сопственост на ул.„Туристичка“ во Струга, без соодветна дозвола изградил бетонска ограда во должина од 52 метри“, се вели во полициското соопштение.

Од страна на Градежната инспекција на oпштина Струга, извршен е инспекциски надзор и донесено е решение со кое на инвеститорот му се наредува да ја отстрани бесправно изградената градба, додаваат од полицијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бугарски пратеник во живо пренесуваше како се бутка со македонската полиција

Анита Петровска Рајковиќ

(ФОТО) Кражба во Аеродром – им ги украле влезните врати на станарите од неколку згради

Приведени крадци од Тетово

Ана Ололовска

Полицијата го расчисти случајот со тепање на куче во радовишко од објавено видео на социјалните мрежи

Ана Ололовска

Приведено лице од гостиварско за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведен крадец од Велес, следува поднесок

Ана Ололовска