СЈО се согласи да ги предаде предметите на Јавното обвинителство

Од:

Специјалното јавно обвинителство е подготвено веднаш да ги предаде сите предмети, списи и докази до Јавното обвинителство, се вели во денешниот допис на СЈО.

„Ја известуваме јавноста дека од страна на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија доставен е допис во кој е наведено дека согласно член 6, став 5 од Законот за
Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите , неопходно е ова Обвинителството  да преземе дејствија за предавање на предметите во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Постапувајќи по дописот, до Јавното обвинителство на Република Северна Македонија  доставено е известување дека Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите е подготвено веднаш да ги предаде предметите по кои постапува со сите списи и докази“, се вели во соопштението на СЈО.

Оттаму велат дека за останатите детали околу примопредавањето ќе известат дополнително.

Во соопштението не е наведено дали до ЈО ќе бидат предадени и аудио-снимките, односно прислушуваните материјали, бидејќи тие се во надлежност единствено на СЈО.

Минатата недела шефицата на СЈО Катица Јанева која е во притвор за случајот „Рекет“ побара Јавното обвинителство со кое раководи Љубомир Јовески да ги преземе сите предмети, истраги и предистражни постапки.

Во меѓувреме, власта и опозицијата не постигнаа договор за Законот за јавно обвинителство со кое требаше да се регулира статусот на Специјалното јавно обвинителство.

Би можело да ве интересира

Врховниот суд ќе расправа за првите пресуди на СЈО

Ана Ололовска

Одговореност и соработка за законот за ЈО бара Владата, партиите со непроменети ставови

Ана Ололовска

Обвинителката од згаснатото СЈО Лиле Стефанова денеска ќе сведочи за „Рекет“

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Мицкоски: Најголем проблем е замрзнатиот партиски имот, предложениот закон ги штити криминалите на СДСМ

Предраг Петровиќ

Јанева останува во куќен притвор, судот ѝ ја одби жалбата

Кристијан Ландов

Обвинителството бара Јанева да остане во куќен притвор, Апелација одлучува идната недела

Кристијан Ландов