Сите гранични премини затворени, се пропуштаат само камиони и овластени лица

Од:

За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Сите гранични премини се затворени и за влез во земјава за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола од страна на МВР, а по претходно добиено мислење од страна на главниот координативен штаб.

АМСМ информира дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Би можело да ве интересира

Сведоштво на семејството на 22-годишникот кој почина од корона: Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород

Кристијан Ландов

15 починати лица и 227 нови случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Повеќе од 10 проценти позитивни од тестираните на Ковид-19

482 нови случаи на Ковид-19, вкупно починати 17 лица

Катерина Павлова-Николовска

Бројот на починати од Ковид-19 во земјава надмина 7.000

Четворица починати и 411 новозаразени од Ковид-19

А1он