(ВИДЕО) Силјановска: Ако ме изберат ќе ги укинам претседателските привилегии

Од:

Професорката на Правниот факултет во Скопје, Гордана Силјановска – Давкова на денешната презентација на кандидатурата пред делегатите на ВМРО-ДПМНЕ на конвенцијата во Струга, рече дека со партијата во неколку наврати им се споиле мислењата и патиштата – на пример за Законот за јазици, Договорот од Преспа и слично, поради што одлучила како независен кандидат да бара поддршка од партијата.

„За мене доказ за реформски и демократски капацитет на една партија е што ја отвори портата за независен кандидат. А не како Заев што зборува за некакви наводни реформи”, рече таа.

Таа рече дека татко и бил партизан, го поминал Февруарскиот поход, делегат во Егејска Македонија и се борел за Македонија – а не за Северна Македонија. Таа се повика на писмото кое што по распаѓањето на Отоманската империја го испратил британски политичар и државен деец Вилијам Гледстон до нашите соседи во кое кажал дека „Македонија е на Македонците”.

„Ако тој го направил тоа уште тогаш, која е логиката ние сега да го немаме правото на самоопределување”, запраша Силјановска.

„Сите нации настанале во 19 век, а нашата судбина била постојано да се бориме за самопределување, и конечно во 1945 година со АСНОМ стануваме држава. И тоа не е млада држава, туку има веќе 74 години”, рече Силјановска.

Таа се осврна и на прашањето околу можниот бојкот на изборите и повика сите да излезат на избори.

„Мислам дека мојот глас ќе допре до секој, вистинско време е за избори. Има нешто посилно од партијата и привилегиите – тоа е Македонија, затоа да излеземе на избори. Затоа што СДСМ создаде хибриден режим, Македонија стана скандалозна држава. Тргна по патот на Макијавелизмот и Чезаре Борџија. Но, јас верувам во максимата на Кант дека можеме да се избориме за највисоката цел. Ако ги бојкотираме изборите, сегашниот претседател на Собрание ќе ја преземе функцијата на прв човек на државата, а во меѓувреме можат да донесат и закон со кој ќе се избере претседател во Собрание. Погубно ќе биде за една држава, една власт се да има во рацете”, рече Силјановска.

Таа рече дека кога ќе ја изберат за претседател, преку пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ќе иницира закон за укинување на претседателските привилегии. Исто така ќе бара да се намали бројот на министерствата.

„Не може една сиромашна држава да има 28 министерства, а Швајцарија да има само седум”, рече таа и додаде: „Ќе се заложам политичарите да го живеат животот на граѓаните”.

Силјановска најави дека доколку биде избрана, ќе формира експертски тим по меѓународно-јавно право, за да се отвори повторно прашањето за името, кое што според неа, се уште не е затворено.

„Чуму ни се меѓународното право и институциите како судот во Хаг, Судот за човекови права во Стразбур и слично, ако не побараме да се испочитува нашето право. Ние не го одбравме името, името не одбра нас. И не можеме да се држиме до заевизмот којшто стана ментална матрица – кажувам, заборавам, негирам” – рече Силјановска.

Таа рече дека нема да го користи селективно правото на вето, ќе работи согласно Уставот и дека за сите работи што ќе ги прави, ќе ги образложува пред пратениците и пред граѓаните.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ смета дека не се познати кластерите како што велат надлежните

А1он

(ВИДЕО) Николов од ВМРО ДПМНЕ обвинува: Имаме чисто фијаско на Филипче

А1он

ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува Царовска дека не им помогнала на граѓаните да се справат со корона кризата

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Само Костадинов може да бара брзи избори во ден кога има мртви од коронавирус

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја става својата политичка кариера пред здравјето на граѓаните

А1он

Чулев: Нема пријава дека е следено и прислушкувано раководството на ВМРО – ДПМНЕ

А1он