Штипскиот регион еден од најатрактивните за инвестиции

Од:

Локалните и регионалните патишта, енергетските капацитети и расположливиот кадар, се само некои од причините поради кои источниот регион е меѓу најпрвилечните за инвестиции.

Како што рече денеска премиерот Зоран Заев, проекцијата на Владата е во следните неколу години да се имплементираат преку 1.500 мегавати фотонапонски централи и преку 550 мегавати ветерни електрани. Притоа, од фотонапонските две третини се во источниот регион, а 350 на локацијата на порано предвидениот аеродром.

-Позади Три чешми, на еден хектар, ќе се реализираат до 450 мегавати фотонапонски централи, а на потегот Штип – Радовиш веќе се реаговара со турска компанија за над 170 мегавати фотонапонски централи. Прво, ќе се заокружи екологијата на целиот овој регион и второ, сите инвестиции ќе бидат изведени од домашни комапнии и ќе работат жители на овој регион. Бруто домашното производство во енергетиката ќе биде создавано од обновливи извори токму од овој регион. Постојните инвеститори веќе ги најавија најновите фабрики, а има и многу нови инвеститори кои како посебно атрактивен го бираат штипскиот регион, рече Заев, одговорајќи на новинарски прашања по увидот на работите во филтер станицата во Штип.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев три пати лаже дека ја разбрал пораката

Заев – Шмид: Претседавањето на С. Македонија со ОБСЕ во 2023 е признание за политиките на соработка и дијалог

Ана Ололовска

Земјоделец загина откако му се превртел тракторот

А1он

Заев: Шансите за кревање на бугарската блокада ќе се зголемат за 50 проценти по изборите во двете земји

ВМРО-ДПМНЕ: На четири дена пред изборите, Заев дели поткуп на 160 фирми

Почнува реализацијата на „Вирови“ – најголемата директна гринфилд инвестиција во македонската економија

Ана Ололовска