Шекеринска за „Ефимерида тон синдактон“: Двете земји имаат добивка од договорот

Наместо од призмата „што дадовме“, договорот треба да го гледаме од перспективата „што добивме“, и сметам дека двете земји, но и целиот регион имаат добивка, вели вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска во интервју за грчкиот весник „Ефимерида тон синдактон.

– Говорејќи стратешки, на Балканот, кога две земји имаат меѓусебни проблеми сите ние страдаме. Кога две земји решаваат еден проблем, сите ние добиваме. Секако, Балканот е комплициран, тоа е повеќефакторна партија шах, но знаеме дека е во интерес на сите нас да го осигуриме овој дел од Европа, а овој договор, ние го третираме како поддршка кон оваа заедничка желба, вели Шекеринска.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, вицепремиерката и министерката за одбрана објаснува дека сега бил „реткиот временски момент кога владите и во двете земји имаа политичка волја да се реши проблемот“, опција што секако има цена. Шекеринска во интервјуто потенцира дека единствениот избор без цена е „да не правиш ништо, што е штетно за земјите, но градиш политички кариери“.

Во однос на реакциите од најголемите опозициски партии во двете земји, ВМРО-ДПМНЕ и Нова демократија, Шекеринска вели дека тие се другото лице на монетата.

– Јас двајцата ги нарекувам „Мицко-такис“, според имињата на двајцата лидери, Мицкоски и Мицотакис. Тие се другото лице на истата монета. Кога ги читам изјавите во Атина и не знам кој го кажува тоа, си мислам дека говори опозицијата во Скопје и обратно. Се вели дека кога еден компромис се соочува со толку силно противење и од двете страни, веројатно дека е праведен компромис. Верувам дека наместо да го гледаме договорот од призма „што дадовме“ и двете земји треба да го видиме од перспективата „што добивме“. И верувам дека и двете земји добија и треба да бидеме задоволни со ова, објаснува вицепремиерката и министерката за одбрана на Македонија.

Прашана за реакциите од граѓаните и од двете страни на границата, што се противат на договорот, Шекеринска вели дека тие треба да се „интегрираат во позитивен дијалог со аргументи“, но и да „не се бориме со нив со омраза, туку да им пристапиме со правилни аргументи“. Како пример, таа ги споменува илјадниците Грци што доаѓаат во Охрид, Битола и Гевгелија, но и македонските туристи што ги преплавуваат плажите на Халкидики.

– Верувам дека и двете земји ќе имаат корист, ако нашиот регион стане постабилен. Ако меѓусебно се гледаме како пријатели и сојузници. Кога бев во Преспа и разговарав со некои луѓе таму и го видов менталитетот, но и природата, тогаш си реков во себе, дека имаме многу повеќе заеднички работи од она што противниците сакаат да го признаат. Верувам дека во иднина двете земји ќе можат да се разберат и стратешки да си дадат меѓусебна поддршка. Да се потсетиме што се случи со мигрантската криза, да размислиме дека и двете земји се соочуваат со слични економски и општествени тешкотии, вели вицепремиерката во интервјуто за викенд изданието на грчкиот весник, пренесе МИА.

На прашањето дали стабилноста и стравот од дестабилизација биле факторите што воделе кон компромис, Шекеринска објаснува дека амбицијата и просперитетот на земјата биле главните цели.

– Мојот став е дека движечката сила што нѐ поттикна кон договор не беше стравот, туку амбицијата. Наша прва цел не беше само да донесеме стабилност, туку и да обезбедиме просперитет за земјата, вели министерката за одбрана.

Таа објаснува дека внатрешно – политичката криза од изминатите години се должела во еден степен на недостатокот на перспектива, на затворени врати, на изолација, а сето тоа, според неа е поврзано со спорот со името. Друг дел се должел на погрешните избори на политичарите што не обезбедиле подобра иднина за граѓаните.

– Граѓаните гласаа дека оваа надеж и перспектива се поврзани со нашата соработка со соседите и наше учество во ЕУ и НАТО. Видовме дека најголемата опасност за дестабилизација, не доаѓа од надвор, туку од внатрешноста. Ако не се подобрат институциите, ако не го направиме правосудството праведно, слабоста се крие во внатрешноста, а не во надворешни фактори, објаснува вицепремиерката и министерка за одбрана.

Во интервјуто за грчкиот весник, Шекеринска говори и за стереотипите со кои требала да се бори во 90-те, како една од осумте жени во Собранието. Вели дека не било лесно, но е горда што сега е нормално за луѓето, жена да биде министер за одбрана. Го споменува и ланскиот напад во Собранието, коментирајќи дека не била привилегирана затоа што е жена и била еднакво повредена како и нејзините колеги –мажи.

– Имам одговорност и тежина да бидам активна во политиката подеднакво со мажите и немав проблем да ги прифатам и последиците од овој избор. Сепак, важно е да потенцирам дека во последните години, како со сегашната, така и со минатите влади, имавме и имаме жени на одговорни позиции во нашето општество и се надевам дека ова им дава повеќе амбиции, сила и слобода на помладите жени во земјата, вели Шекеринска.

Би можело да ве интересира

Шекеринска: Нема никакви последици по животната средина од „Одлучен удар” на Криволак

Ана Ололовска

Шлемовите не ги заштитија од сеирот и потсмевот

Ана Василевска

Од денеска нови регистарски таблички со NMK

Ана Ололовска

Ден за високи гости на вежбата „Одлучен удар“

Ана Ололовска

Почнува издавањето на новите таблички со ознаката NMK

Ана Ололовска

Во Кавадарци презентација на вооружување, опрема и возила на Армијата на Северна Македонија и на САД

Ана Ололовска