Шекеринска и Димитров: До Самитот во Лондон ќе имаме амабасадор и воен претставник во НАТО

Од:

До самитот на НАТО во Лондон на 3 и 4 декември ќе се знаат новиот амабасадор и новиот воен претставник на Северна Македонија во Алијансата, најавија денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на диломатијата Никола Димитров.

– Северна Макеоднија до самитот на НАТО ќе има избран свој воен претставник во Алијансата. Нашите мисии се зајакнуваат – и во дипломатскиот и во одбранбениот дел. До крајот на годината се очекува да имаме и нови простории за нашата мисија, рече Шекеринска по средбата со шефот на канцеларијата на НАТО во Скопје, полковник Зоран Јанковиќ.

Министерот Димитров очекува во наредните денови да биде завршена работата и околу назначувањето амбасадор во НАТО.

– Тоа ќе биде човек со искуство и со политичка тежина кој достојно ќе преставува во НАТО. Ако по 25 години сме на чекор пред влез во НАТО, ќе биде крајно несериозно ако политичките фактори кои учествуваат во постапката за именување амбасадори не успеат да го обезбедат тоа. Ќе биде исклучително лош сигнал ако полноправното членство го дочекаме со вршител на должност, истакна Димитров, сепак, изразувајќи увереност дека во наредните денови ќе биде назначен амбасадор во Алијансата.

Информира и дека во МНР веќе е подготвен нацрт закон за прифаќање на Северноаталаткиот договор во нашето Собрание со што и официјално Северна Македонија ќе стане 30. членка на НАТО. Од тоа, посочи Димитров, не дели само една ратификација – во Шпанија, што очекува наскоро да се случи.

Би можело да ве интересира

С. Македонија 30. членка на НАТО пред изборите во април

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шекеринска: Без Договорот од Преспа, нема членство во НАТО

Предраг Петровиќ

Собранието на 11 февруари ќе го ратификува протоколот за НАТО, на 12-ти ќе се распушти

Ана Ололовска

Шпанската Влада побара од Парламентот по итна постапка да го ратификува Протоколот за НАТО

Ана Ололовска

Столтенберг: Нови дронови на НАТО ќе можат да ја надгледуваат Русија

Крајно време е за чекор напред – Учество на министерот Димитров на панел за Западен Балкан ,,Дипломатски дијалог за Западен Балкан’’

Ана Ололовска