Сервер: Одлуката на Собранието витален и важен чекор на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

Од:

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот.

– Немам што повеќе да кажам, освен дека товарот на одговорноста сега е на Атина, која се надевам ќе го направи вистинскиот чекор, рече Сервер.

Македонското Собрание вчера со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а сега на потег е грчкиот Парламент да го ратификува Договорот, со што ќе се отвори патот за интегрирање на земјава во ЕУ и НАТО.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шекеринска: НАТО прави место за нашето знаме како еднакво помеѓу триесетте

Ана Ололовска

НАТО нема воено да ја поддржи Турција во Идлиб

Ана Ололовска

Столтенберг: ЕУ без НАТО не е во состојба да ја брани Европа

Драган Поповски

Нон-пејпер: Ново англо-американско пратнерство за Западен Балкан по неуспехот на Брисел

Ана Ололовска

Столтенберг: НАТО останува во Ирак

Драган Поповски

Шекеринска: Следниот месец мисијата на Северна Македонија се сели во седиштето на НАТО

Драган Поповски