Серија земјотреси регистрирани утрово, епицентрите 50 километри југозападно од Скопје

Од:

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утрово регистрира серија земјотреси со епицентри 50 километри југозападно од Скопје, кои потекнуваат од епицентралното подрачје Гостивар – Тетово.

Според Сеизмолошката опсерваторија, биле почувствувани пет земјотреси и тоа во 1:36 часот со јачина од 3,5 според Рихетеровата скала и интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала (ЕМС), во 2:29 од 3,2 според Рихтер и од три до четири степени според ЕМС, во 2:48 со 3,1 според Рихтер и од три до четири степени според ЕМС, во 3:39 со 2,6 според Рихтер и од три степени според ЕМС и во 7:44 со магнитуда 3,7 според Рихетровата скала и интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала.

Би можело да ве интересира

Стотина повредени во земјотресот во Фукушима

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Снимки од силниот земјотрес во Јапонија, десетици повредени

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Катерина Павлова-Николовска

Силен земјотрес во Пацификот, постои опасност од цунами

Земјотрес во западна Македонија, епицентарот во близина на Кичево

Катерина Павлова-Николовска

Земјотрес почувствуван во гостиварскиот регион

Ана Ололовска