Серија земјотреси повторно почувствувани во Битола

Од:

Серија земјотреси од пограничното епицентрално подрачје Битола-Лерин утринава повторно се почувствувани во Битола и околината.

dobivaj vesti na viber

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека најсилно е почувствуван земјотресот во 04:01 часот кој бил со Рихтерова магнитуда од 3,7 и интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала.

Епицентарите на земјотресите се наоѓаат на 120 километри јужно од Скопје, во соседна Грција.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Србија

А1он

Почувствувани два земјотреса во Македонија

А1он

Земјотрес почувствуван во Ресен, Дебар и околината

Силен земјотрес регистриран на Тајван

А1он

Силен земјотрес ја погоди Јапонија, се стравува од цунами

А1он

Земјотрес од четири степени во близина на грчкиот остров Крит