ВИДЕО: Села побара вонредни парлментарни избори

Од:

Тоа што се случи синоќа беше удар брз надежта за правната држава. Ова мнозниство кога треба да се амнестира криминал, тие се заедно, сведоци бевме и на законот за аманестија, рече Зијадин Села и додаде дека ако се има тронка морал, да се прогласат вонредни избори.

Обвини дека вчера ДУИ сервирале театар, завчера преку Агим Шакири, вчера преку Талат Џафери, во неможност да ја држи седницата истиот претседател на кој не му сметаше на 27 април да го изберат како што го избраа, додаде Села.

-Се виде дека е добар актер и не заслужува да го држи имиџот за претседател Албанец на Собранието на СРМ, рече Села.

ДУИ е партија од стариот режим, која е врска меѓу нов и стар режим и мотивите да го заштитат Вељаноски се многубројни, тие се фатени во корупција и криминал, вели Села.

Села изрази сомнеж и дека ДУИ се вмешани во организација на 27 април, потсетувајќи дека Али Ахмети дента не беше присутен, дека Џафери имал сознанија, како и тогашниот заменик министер на МВР, Агим Нухиу, кои исто така е од редовите на ДУИ.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Вељаноски: Првиот случај на конституирано Собрание без избор на спикер беше во 2006 година

А1он

Трајко Вељаноски: Прекршени процедурите на конститутивната седница, некого за иста ситуација го прогласуваат за терорист

А1он

Заев: За 10-15 дена ќе имаме Влада, сите опции се отворени

Кристијан Ландов

Верифицирани мандатите на сите пратеници, следуваат договори за коалицирање и состав на нова Влада

Кристијан Ландов

Дел од пратениците дојдоа со велосипеди и тротинети на првата седница во Собранието

А1он

(ВИДЕО) Џафери побара пратениците да останат во салата и да не се групираат, тие не го послушаа

Кристијан Ландов