Седница на Централниот одбор на СДСМ: Заев не се откажува од оставката

Од:

Централниот одбор на СДСМ веќе три часа заседава во седиштето на партијата, а членовите на највисокиот партиски орган, како што потврдуваат оттаму дискутираат за оставката на лидерот Зоран Заев и за евентуалниот негов наследник.

Од СДСМ потврдуваат дека Заев не се откажува од најавената оставка и оти на седницата зборувал за квалитетите на неговиот наследник.

Дел од медиумите вечерва објавија дека премиерот и лидер на СДСМ вечерва на седницата за свој наследник директно го предложил заменик министерот за економија Димитар Ковачевски.

Претходно СДСМ одржа и седница на Извршниот одбор од која, според информациите, произлегол предлогот внатрепартиските избори да се одржат на 12 декември.

Дискусијата на ЦО, велат за МИА извори од владејачката партија, е во тек. По седницата се очекува изјава или прес-конференција на која би се соопштиле детали од неа или евентуалните следни чекори.

Премиерот и претседател на СДСМ Зоран заев најави оставка на двете функции на 31 октомври по поразот на партијата на локалните избори.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кузеска: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ немаат реализирано ниеден свој проект, го кочат развојот на општините

Ана Ололовска

Каевски избран за потпретседател на Парламентарното собрание на Советот на Европа

Ана Ололовска

СДСМ: Потпишани важни договори и меморандуми со Бугарија во различни области кои носат придобивки за граѓаните од двете земји

Ана Ололовска

Николовски за Финансии, Рендевски за Здравство – избрани заменици министри од СДСМ

А1он

Каевски: Потпишаните договори со Бугарија се важни за инфраструктурата, земјоделството и за економијата

СДСМ: Законите важат за сите подеднакво, денеска тоа го потврди и Транспаренси, ВМРО-ДПМНЕ не може да се воздржи од изнесување невистини

А1он