Се трага по давеник во Дојранското Езеро

Од:

Регионалниот Центар за управување со кризи (ЦУК) Струмица информира за давеник во Дојранско Езеро, кој исчезнал во водата кон пладне. Лицето не е пронајдено и е непознато.

– Настанот се случил кога лицето било качено на педелинка што најверојатно се превртела, а лицето не знаело да плива. Засега, нема податок дали имал безбедносен елек. Телото се уште не е пронајдено заради тоа што во езерото има многу трски, алги,а и слаба е видливоста – до еден метарм длабочина. Местото на настанот било блиску до брегот и било обезбедено од припадници на МВР, кои ги известиле сите институции и побарале помош од специјалните нуркачки единици од МВР Тигри за да се спроведе акцијата за пронаогање на телото, информираа од ЦУК.

Додаваат дека на лице место се ТППЕ и СВР Гевгелија.

Би можело да ве интересира

Спасени три лица на Дојранско езеро: Бурата ги повлекла во чамецот далеку од брегот

Орце Костов

Пронајдено телото на удавениот во Дојранско Езеро

Катерина Ѓуровски

42-годишен штипјанец е давеникот во Дојранското езеро

Зголемени водостоите на Охридското и на Дојранското Езеро

Кадроглави пеликани уживаат на Дојранско езеро

Ана Ололовска

Владата ја одржа 43-тата седница, донесени одлуки за Стратегијата за тутун и Дојранското Езеро

Жарко Настоски