Се расчистуваат изгорените конаци на Трескавец

Од:

Со големи емоции и упорност околу 200 прилепчани од изутрината ја почнаа првата акција за расчистување на изгорените конаци во манастирскиот комплекс Трескавец.

На педесеттината планинари им се придружија околу 150 доброволци кои неуморно работат.

Според Бранко Нешкоски од Координативното тело за обнова на манастирот, ова е прва од акциите кои ќе се одвиваат секоја недела.

Според него, дел од ѕидовите на конаците ќе мора мора да се срушат.

Би можело да ве интересира

Археолошките истражувања на Трескавец го потврдуваат милениумското светилиште и како урбана населба

ВИДЕО: Спасени се две туристки од Полска кои паднале во пресек од карпа над провлија кај „Трескавец“

Мариово и Трескавец меѓу петте финалисти за најдобра европска филмска локација

Жарко Настоски

Манастирот Трескавец се обновува според предвидената динамика

Ана Ололовска

Се бараат доброволци за гаснење на пожарот кај Трескавец

Наум Локоски

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Наум Локоски