Се повлекува од продажба сокот од јаболка „Хип“ поради небезбедна серија

Од:

Се повлекува органскиот био сок од јаболко од брендот ХИПП поради опасност од присуство на туѓо тело, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство.

dobivaj vesti na viber

Од таму велат дека по извршена вонредна инспекциска контрола, на компанијата увозник ѝ е издадено решение и забрана за пуштање во промет на небезбеден производ – Органски био сок од јаболко, во пакување од 0,2 литри, со лот А98967, од брендот HIPP, со рок на траење 31.10.2023 година.

„ Бидејќи како небезбедна се смета целата серија од овој производ, на увозникот наредено му е да изврши и повлекување/отповикување на овој производ со наведениот лот од прометот. Се повикуваат потрошувачите кои го имаат купено посочениот производ истиот да не го употребуваат, односно да го вратат на местото каде е купен.

Секоја недоследност во однос на безбедноста на храната граѓаните можат да ја пријават лично до Одделението за заштита на потрошувачите при АХВ, на бесплатната телефонска линија наменета за потрошувачите 0800 3 22 22, или електронски на [email protected]“ велат од АХВ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ

Агенција за храна: Од пазарот се повлекува небезбедна серија од млекото „Милкано“

Горан Наумовски

Државата не ја заузда болеста, африканска чума кај свињите се рашири од Делчево до Липково

АХВ нареди итно повлекување на виршлите „Wudy“, пронајдена бактеријата листерија моноцитогенес

Ана Ололовска

Поради африканска свинска чума во делчевскиот регион уништени 195 домашни свињи, во опасност се 741 грло

Ана Ололовска

Црна Гора забрани увоз на свињи од Македонија и делови на Србија

А1он