Се намалува бројот на активни случаи од Ковид-19 во Малешевијата

Од:

Во Берово денеска е регистриран еден оздравен пациент од Ковид-19, со што бројката на активни случаи на коронавирус во оваа општина е минимален. Лице на подоцнежна возраст, како што информираа надлежните од Здравствениот дом во Берово, е единствениот заболен од Ковид-19 во оваа малешевска општина.

– Имајќи ги предвид годините пациентот добро се држи и засега прогнозите за неговото здравје се добри. Радува тоа што довчерашниот втор активен пациент е оздравен, со што стапката на случаи се намалува. Да се надеваме дека нема да имаме нови пациенти со позитивни наоди на болеста, велат од Здравствен дом Берово.

Во моментот освен во Берово, во соседната малешевска општина Пехчево нема активни пациенти на вирусот.

Во соседните општини, исто така веќе неколку дена состојбата со вирусот е стабилна. Во Делчево веќе подолг период позитивни на коронавирус не се регистрирани, додека во Македонска Каменица се уште активни се четирите пациенти, кои добија позитивен наод на Ковид-19 во последната недела од јули 2020 година.

Би можело да ве интересира

Единаесет починати и 279 нови случаи на Ковид-19 во Скопје

Ана Ололовска

820 нови случаи на Ковид-19, починати се 32 лица

Ана Ололовска

Пановски ги посетил ковид центрите на интерните клиники, правилно се третираат пациентите

Ана Ололовска

Во болниците од Ковид-19 се лекуваат вкупно 1282 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

Изминатите 24 часа хоспитализирани 44 нови пациенти во ковид центрите во Скопје

Ана Ололовска

Нови позитивни на коронавирус во македонската кошаркарска репрезентација, одложен и мечот со Естонија

Ана Ололовска