Се градат мостови меѓу ученици од општините Штип и Теарце

Од:

Ученици од штипското Општинско основно училиште (ООУ) „Гоце Делчев“ и од училиштето „Исмаил Ќемали“ од Општина Теарце денеска се дружеа, натпреваруваа, но и ги посетија сите културно историски споменици во Штип, во рамките на проектот за меѓуетничка интеграција во обарзованието „Градиме мостови“, а финансиран од УСАИД. Директорот на ООУ „Исмаил Ќемали“ од Општина Теарце, Шпенд Шаќири вели дека денеска во Штип се 17 ученици и нивните професори.

dobivaj vesti na viber

– Да првпат сме овде во Штип, убаво ќе поминеме, а тоа и се гледа, бидејќи веќе се дружат децата и ќе имаме заеднички активности, вели Шаќири.

Директорот на ООУ „Гоце Делчев“- Штип, Трајче Димов вели дека овој проект овозможува зближување меѓу учениците од источна и западна Македонија, а за да почитуваат мораат и подобро да се запознаат.

– Сето ова ќе води кон тоа учениците подобро се запознаат, а и оваа и да не оди како проект, него ваквите настани да продолжат како традиција. Не мора некој да не организира за да го правиме тоа, туку самите да се организираме и да правиме што е можно повеќе вакви размени, вели Димов.

Седумнаесет ученици од штипското училиште „Гоце Делчев“ ќе ја возвратат посетата за две недели, каде што во селото Нерашта во Општина Теарца ќе се запонаат со животот, културата и верата на своите врсници.

Би можело да ве интересира

Приведени деветмина дилери на дрога во Тетово

Истрага против две лица во Штип за тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

А1он

Нуредини: Доколку настапи влошување на квалитетот на воздухот, јавноста ќе биде веднаш информирана

Ана Ололовска

МЖСПП: Нема место за паника за воздухот во Тетово

Ана Ололовска

ВИДЕО: Касами ќе бара помош од Владата за штетите од невремето во Тетово

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Силно невреме во делови од земјава, во Тетово поплавени улици

Катерина Павлова-Николовска