СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ има група која е за ЕУ и не мисли како Мицкоски

Од:

Уставните измени мора да се донесат што поскоро во македонското собрание за да продолжи европскиот пат на државата велат од СДСМ.

– Во периодот што следи главниот фокус треба да биде на уставните измени за внесување на Бугарите, Хрватите и Црногорците во Уставот. Ова е сериозен процес, за кој сите чинители во државата треба да го дадат својот придонес, без разлика дали станува збор за власт или опозиција, се работи за стратешки интерес на државата. Се повеќе пратеници и поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ сакаат да дадат поддршка, тие знаат дека нема ништо лошо во уставните измени и тие се за да се продолжи патот кон ЕУ. Во ВМРО-ДПМНЕ има сериозна група која е за Европската унија и која не мисли како Христијан Мицкоски. Мицкоски останува класичен антиЕУ политичар, кој досега не поддржа ниту една одлука за зачленување на државата во Европската унија, се наведува во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Муцунски: ИК на ВМРО-ДПМНЕ со позиција – Уставни измени под диктат и во околности кои се поразителни за Македонија не смее да има

Ана Ололовска

СДСМ: Денеска ќе биде јасно што одлучил Мицкоски, ЕУ или останува во заложништво на Левица

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот за здравство е демантиран од надлежниот инспекторат, после ваков скандал премиерот го превоспитува министерот, но Ковачевски никој не го есапи

Ана Ололовска

Средба на Ковачевски и Мицкоски за уставните измени

Ана Ололовска

Мицкоски: Измама е тезата на Ковачевски за изборот интеграција или изолација

Почна одбројувањето на деновите пред одлуката „за“ или „против“ уставни измени

Горан Наумовски