СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се уплаши од Законот за потекло на имот затоа што ќе важи и за поранешни функционери

Од:

Од СДСМ преку соопштение велат дека ВМРО-ДПМНЕ со денешната реакција го покажала стравот од Законот за потекло на имот.

„Со Законот за потекло на имот освен актуелни, ќе бидат опфатени и поранешни државни функционери. Затоа е стравот во белиот дворец, кој е полн со oсудени лица или лица против кои се водат судски процеси за коруптивни дејствија.

Договорени тендери, енормно богатење на поединци од ВМРО-ДПМНЕ, преземање на цели бизниси, корупциски скандали, беа редовна појава за време на 11 годишниот режим на ВМРО-ДПМНЕ.

Денес, на дело имаме јасна антикорупциска политика на институциите кои се посветени на обезбедување силен, независен и ефикасен правосуден систем, нешто што беше и очигледно се уште е мисловна именка за ВМРО-ДПМНЕ.

Денес, никој не е над законите а сите институции се максимално посветени на бескомпромисна борба против секаков вид на криминал и корупција“, велат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја води државата во енергетска криза, за еден месец потрошени 40 милиони евра за увоз на скапа струја

Ана Ололовска

Констатирана оставката на Заев, на 12 декември СДСМ ќе бира нов претседател

Мери Јордановска

Седница на Централниот одбор на СДСМ: Заев не се откажува од оставката

А1он

Заврши седницата на Централното претседателство на Алтернатива, почна заседанието на ЦО на СДСМ

А1он

ЦО на СДСМ расправа за оставката на Заев и за зголемување на парламентарното мнозинство

А1он

Шилегов: Извесен е влезот на Алтернатива во Владата, не знам дали ќе се дискутира за оставката на Заев

А1он