СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ продолжува каде што застана пред четири години со уништување на Охрид и Охрдиското Езеро

Од:

Од СДСМ преку соопштение велат дека ВМРО-ДПМНЕ продолжува да си ја покажува својата лицемерност.

„Нивната голема грижа за Охридското езеро, за статусот во УНЕСКО како заштитено природно и културно наследство, критиките, само месец дена по изборите ја пуштија низ вода и почнаа постапка за повторно издавање на плажите под концесии.

Градоначалникот на Охрид заедно со криминалното ВМРО ДПМНЕ има намера повторно да го издава најатрактивниот и најзаштитениот дел од крајбрежјето на Охридското Езеро.

Тој само продолжува каде што ВМРО-ДПМНЕ застана пред четири години во уништувањето на македонскиот бисер, ним воопшто не им е грижа за препораките од УНЕСКО, ниту за Планот за управување со светското природно и културно наследство.

Централната и локалната власт предводена од СДСМ во изминатите четири години со изградбата на колекторскиот систем, планот за управување со Охрид, чистењето на плажите, успеа да санира дел од штетите направени со децениската негрижа, злоупотреби и мегаломанство на ВМРО-ДПМНЕ.

А, сега кога ВМРО-ДПМНЕ стана локална власт во Охрид, си ја покажа дволичноста, заборави на УНЕСКО, на заштитата на Охридското езеро, покажа дека ги изигра граѓаните и нивната доверба“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

Констатирана оставката на Заев, на 12 декември СДСМ ќе бира нов претседател

Мери Јордановска

Седница на Централниот одбор на СДСМ: Заев не се откажува од оставката

А1он

Заврши седницата на Централното претседателство на Алтернатива, почна заседанието на ЦО на СДСМ

А1он

ЦО на СДСМ расправа за оставката на Заев и за зголемување на парламентарното мнозинство

А1он

Шилегов: Извесен е влезот на Алтернатива во Владата, не знам дали ќе се дискутира за оставката на Заев

А1он

ЦО на СДСМ ќе дискутира за оставката на Заев и актуелната политичка состојба

А1он