СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност и да гласа за предлог законот за Јавно обвинителство

Од:

„Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој денеска влегува во собраниска процедура е значаен за реформите, правдата и државата.

Предлог токму на ВМРО-ДПМНЕ беше Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во рамките на Јавното обвинителство и е беше прифатено.

Со тоа СДСМ покажа конструктивност и одговорност“, соопштуваат од СДСМ.

„Предлогот обвинителката Вилма Русковска да го води ново Јавно обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција не е одлука на политичарите.

Русковска во моментов е прв човек на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција. Предлог законот предвидува спојување на обвинителствата и оттука логично е мандатот да го продолжи обвинителката која веќе ја извршува оваа функција.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ мора да покажат конструктивност и да го поддржат новото законското решение за јавно обвинителство.

Борбата против криминалот не смее да познава политички бои.

Секој за кој во постапка ќе се утврди дека работел спротивно на законските мора да одговара. Владеењето на правото мора да биде независно и неселективно“, се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Рашковски под сомнителни околности ќе дадат 72 милиони евра на фирма која постои два месеци

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Костадинов да го праша Заев до каде е пресудата за „Монструм“ и зошто дозволи еден од убијците да избега?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски е опкружен со советници-насилници, ВМРО-ДПМНЕ нуди само насилство

Ана Ололовска

Заев: Прво конуслтации во СДСМ и со малите партии, потоа одлука за ДУИ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николоски: СДСМ на сила сака да го менува Изборниот законик

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Леов: Ја зголемивме минималната плата за 5500 денари, а просечната за над 3200

Ана Ололовска