СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори, а бара широка Влада

Од:

„Со своите постапки, ВМРО-ДПМНЕ предводени од губитникот Христијан Мицкоски, веќе никој не може да ги сфати за сериозни.

Нивните обиди за театралност не можат да ја надоместат празнотијата во која е западната опозициската партија.

ВМРО-ДПМНЕ е единствената опозиција во светот што бара оставки а бега од избори, затоа што има уплав од соочување со граѓаните“, реагира СДСМ на изјавата на Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Мицкоски и неговата ВМРО-ДПМНЕ изгубија парламентарни, локални, претседателски избори, бојкотираа референдум, сега бегаат од локални избори во Штип и згора на се бараат широка Влада. Без никаков легитимитет, без мандат од граѓаните, бараат да бидат дал од власта.

А во меѓувреме ја саботираат борбата на здравствените власти со “Ковид-19”, ја саботираат дипломатската стратегија за преговори со ЕУ, ја саботираат економската стратегија за справување со последиците од пандемијата и постојано се на погрешната страна!

Секојдневно се докажува дека ВМРО-ДПМНЕ е антинародна, антидржавна партија. Партија која ја злоупотребува смртта и тагата на граѓаните за партиски интереси, за да го штити криминалот на своите функционери . Со такво однесување уште долго остануваат во опозиција“, се вели во реакцијата на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Тасевска: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нема да спречат одржување попис согласно меѓународни стандарди и пракси

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Каде се ветените вакцини од Грција и Бугарија?

Ана Ололовска

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски тоа нема да го спречи

Ана Ололовска

Петровска: Предлог Законот гарантира попис според сите меѓународни стандарди

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Кузеска: Лагите на Мицкоски не минуваат, нема ниту ќе има преговори за македонскиот јазик и историја

Ана Ололовска