СДСМ: Влезот во НАТО и интеграцијата во ЕУ за ВМРО-ДПМНЕ било обесчестување, не, тоа е историскиот успех

Од:

„За ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски влезот во НАТО и интеграцијата во ЕУ било обесчестување и обезличување на државата.

Не. Антизападните ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не можат да се помират со историскиот успех на Македонија.
По години изолација, уназадување и поделби, Македонија денес е горда исправена, рамноправна со целиот демократски свет.

Потпишан е Протоколот за пристапување во НАТО, отворен е патот за почеток на преговори со ЕУ, обезбедена е сигурна и безбедна иднина за државата и нејзините граѓани.

Наспроти лагите на ВМРО-ДПМНЕ, согласно уставните измени и усвојувањето на Протоколот за пристапување во НАТО од страна на Грција, започната е реализацијата на точките од Договорот од Преспа и новото уставно име на државата кое ќе биде Република Северна Македонија.

Наместо празни обиди за да го девалвираат историскиот успех, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нека се подготват за пораз на какви било избори“, се вели во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: СДСМ води на анкетите пред ВМРО ДПМНЕ, јасно е, со коалицијата сме фаворити на изборите

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Никогаш да не се повтори ваква криминална и антимакедонска власт

Ана Ололовска

ВИДЕО: Коалиционите партнери на СДСМ согласни државата да продолжи по европскиот пат

Ана Ололовска

Средба на Заев со лидерите на коалициските партии

Ана Ололовска

Средба на Заев со коалициските партии

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трипуновски: ВМРО-ДПМНЕ било и ќе остане меѓу граѓаните

Ана Ололовска