СДСМ: Срамно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за Охрид, проблемот тие го создадоа

Од:

„Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници. Срамно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за Охрид и Охридскиот регион откако 11 години на мал милион начини го злоупотребуваа природното и културно богатство на Охрид притоа грабајќи охромни провизии.

Додека ВМРО-ДПМНЕ ги манипулираше охриѓани со белосветски измамници како Субрата Рој, го уништуваше Плаошник и градеше неконтролирано и нелегално исклучиво за да се богатее, денес СДСМ ги решава наследените проблеми.

Наспроти игнорантскиот однос на ВМРО-ДПМНЕ кон Охрид, сегашната централна и локална власт интензивно работат на спроведување на препораките на УНЕСКО и заштита на културното и природното богатство на Охрид.

Владата на СДСМ останува посветена да соработува со Општина Охрид, експертската јавност и невладиниот сектор се со цел со сите сили да се заштитат природните и културните убавини на Охрид кои се значајни и за градот, но и за цела држава“, се вели во реакцијата на СДСМ Охрид на изјавата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ предлага дополнителни мерки за третирање на проблемот со африканската чума

СДСМ: Мицкоски да одговори за средбите со Зоки Кичеец

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски до Костадинов: Колку пари завршија за луксузните забави со Боки Тредичи?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Очигледна е намерата да се сокриваат докази и одолговлекува истрагата за „Рекет“

Ана Ололовска

СДСМ: Развојните политики во земјоделството даваат резултати

Ана Ололовска

СДСМ: Дали нервозата на ВМРО-ДПМНЕ расте поради повикувањето на Кичеец на распит?