СДСМ: Со социјалната реформа градиме систем што извлекува од сиромаштија

Од:

Со новата социјалната реформа, системот за социјална заштита целосно се преобразува во систем кој извлекува од сиромаштија. Социјалната реформа обезбедува семеен пакет од право на Гарантирана минимална помош со Додаток за покривање на дел од трошоците за потрошувачката на енергенси во домаќинството, Детски додаток и Додаток за образование, вели СДСМ преку соопштение.

dobivaj vesti na viber

“Со тоа, значително се зголемува помошта за домаќинствата во социјален ризик. За прв пат корисниците на Гарантираната минимална помош, добиваат и детски додаток како и додаток за основно образование. Додека пак, досегашната програма за условен паричен надоместок за средно образование, сега се трансформира во право на додаток за образование.

Висината на средствата за помош ќе се утврдува за секое домаќнство посебно согласно Законот за социјална заштита и Законот за заштита на децата. Па така, четиричлено семејство со две деца кои посетуваат училиште, со социјалната реформа би користело месечен надоместок од 10.600 денари.

Ова се дел од низата мерки од социјалната реформа која има за цел да извлекува од сиромаштија, да ги унапредува правата на лицата со попреченост и да ја унапреди грижата за децата. Остануваме посветени на мерките и политиките што го унапредуваат и олеснуваат животот на
секој граѓанин. Градиме фер и праведно општество на еднакви граѓани.”, e наведено во соопштението на партијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Каевски: Сите обиди за намерни провокации ги осудуваме, никој нема да го загрози концептот едно општество за сите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каевски: Препораките на Комисијата ги демантираа сите лаги на ВМРО-ДМНЕ за наводно бришење и менување на историјата

Ана Ололовска

СДСМ: Македонската економија привлекува мултимилионски инвестиции

СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка, потврди дека референдумот е за негова лична внатрепартиска употреба

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Започнува авансната исплата на грантовите за млади земјоделци

Коциќ: Ја ограничивме маржата на најмногу 10 отсто за дрвата и пелетите за огрев, го штитиме стандардот на граѓаните