СДСМ: Со ДУИ не е договорен премиер по принцип „три години Заев, една Зибери“

Од:

СДСМ ја демантира веста објавена на една од националните телевизии, дека е договорен премиер по принципот „три години Заев , една Зибери“ и дека ДУИ ќе управува со УЈП и со МВР.

„Не е точно дека во разговорите помеѓу СДСМ и ДУИ е договорен премиер по принцип како што е објавено, тоа е невистина. Исто така, не е точно ниту тоа дека веќе се договорени било какви персонални решенија и поделби на ресори. СДСМ им стои на располагање на медиумите, и очекува во духот на прифесионалното новинарство, за вакви прашања да побараат официјална потврда од партијата, или став, пред да биде објавена. На овој начин се пласираат неточни информации во јавноста, а граѓаните се доведуваат во заблуда“, велат од партијата.

Од СДСМ велат дека доколку има договор тоа јавно ќе биде соопштено.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шимиќ: Во тек е изградба на нова градинка во Драчево

Ана Ололовска

СДСМ: Владата вистински се грижи за лозарите, дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје

Ана Ололовска

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри: Назим Буши во МВР, Агим Нухиу во Правда

А1он

Заев-Чакај: Новата Влада е потврда за евроатлантските определби и охрабрување за напредокот на регионот

Ана Ололовска

Предлозите за заменици министри денеска предадени во собраниската архива

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Божиновска: Заврши реконструкцијата на улицата Боца Иванова

Ана Ололовска