СДСМ: Сите отворени предмети мора да се расчистат до крај

Од:

„Единствените кои бранат криминал и штитат криминалци се ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски чија единствена агенда е одбрана на криминалниот режим и неговите остатоци. ВМРО-ДПМНЕ одработува за тајкуните од режимот и обвинетите криминалци, со надеж дека ќе ја поткопаат правната држава, дека нема да се донесе новиот закон за ЈО, дека нема да станеме членка на НАТО и ЕУ и дека вистинските криминалци ќе ги спасат и да ги претстават како жртви.“, реагираат од СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение.

Нема да успеат обидите на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да ги загрозат случаите што се водат против криминалите на режимот и нивните тајкуни.

Апелираме до сите надлежни институции што побрзо да го расчистат актуелниот случај и сите за кој ќе се докаже вина да одговараат, вклучително и тајкуните на ВМРО-ДПМНЕ.

Тоа е во интерес на правдата, државата и граѓаните.

Истовремено, сите отворени предмети мора да се расчистат до крај. Предметите Титаник, Тврдина, Таргет, Транспортер, ТНТ, Титаник 2, Тортура, Тврдина 2, Насилство во Центар, Трезор, Топлик, Тендери, Тарифа, Тенк, Труст, Триста, Тотал, Траекторија, Талир, Империја, Странски Служби, Актор, Лидери, Тарифа 2, Транспортер 2, Моќник, Дизајн, Поштенска банка, Пропаганда, Империја 2, Хармонија, Базни Станици, Подарок и еден куп други мора да добијат правен епилог.

Република Северна Македонија е правна држава во која владеењето на правото е неселективно. Никој не е и нема да биде над законите, за секое незаконско постапување следува одговорност.“, се наведува во реакцијата на партијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Калевска-Ванчева: Законот за ЈО обезбедува политиката да остане надвор од изборот на обвинителите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ацевски: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски го блокираат решавањето на проблемот на граѓаните со долговите и каматите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: СДСМ стави крај на насилството врз новинарите и обезбеди слобода на медиумите, потврдено од ПССЕ

Ана Ололовска

СДСМ: Субвенционирањете на придонесите досега ги зголеми платите на над 106.000 вработени во 20 илјади компании

Ана Ололовска

СДСМ: Чулев не може да се оддели од партиските влијанија, се грижи МВР повторно да го претвори во МВРО-ВМРО

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го остави Еурокомпозит во долгови, СДСМ го реши статусот на околу 153 стечајци од оваа компанија