ВМРО-ДПМНЕ: Четири недели нема проширување на истрагата за „Рекет“

Од:

Четири недели нема проширување на истрагата, иако целата јавност слушна дека Зоран Заев бил информиран што прават Боки Тредичи, Зоки Милевски и Катица Јанева, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение, коментирајќи ги актуелните случувања со аферата „Рекет“.

„Никој не верува во приказната дека Боки Тредичи е толку моќен за да може да тропне на која било врата и да бара рекет од милиони евра, а претходно да не добие одобрение и поддршка од Зоран Заев. Јавно прашуваме до кога криминалната власт во коалиција со русковска-обвинителството ќе се обидуваат да ја замајуваат јавноста и да го прикриваат целиот случај? Дали Русковска мисли дека со одолговлекување ќе успее да ги амнестира од одговорност за сторениот криминал, а со тоа ќе го спаси и Зоран Заев? Дали се точни информациите од страна на медиумите дека на Зоран Милевски Кичеец, кој е осомничен за рекетирање, му е доделен статус на заштитен сведок од страна на СЈО?“, прашува опозицијата,

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат Јавното обвинителство да ги притвори вмешаните во случајот бидејќи, како што велат, постои опасност од уништување на доказите, влијание врз сведоци или бегство.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Николовска: Дали владата на Заев доделила лиценца за одгледување канабис на неговиот иден зет Иван Проданов?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Разобличени се сите маски на независното расцветано судство на Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ѓорѓиевски: Спасовски трошел 4 милиони евра за да се изживуваат со оние кои не размислувале криминално како него

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Обвинителството да истражи колку Заев ги платил изборните гласови купени од командант на УЧК

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Ако се точни сведочењата во „Рекет“, Кацарска треба кривично да одговара и да лежи во затвор

Ана Ололовска

СДСМ: Денеска е денот Д за ВМРО-ДПМНЕ – дали ќе застане зад криминалот или зад Законот за јавно обвинителство

Ана Ололовска