СДСМ Охрид: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ треба да ја прашаат претходната влада зошто се одолговлекува изградбата на автопатот

Од:

„Доколку советниците на ВМРО-ДПМНЕ навистина беа загрижени за начинот, времетрањето и квалитетот на изградбата на автопатот Кичево – Охрид, тогаш ќе ја прашаа претходната Влада зошто изградбата се одолговлекува и зошто финалниот рок за пуштање во употреба беше поместен од 2018 за 2019 година.

dobivaj vesti na viber

Проектите на ВМРО-ДПМНЕ во инфраструктурата се полни со криминал и корупција, а доказ за тоа се истрагите на Специјалното јавно обвинителство за автопатите Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип како и обвинението за проневера и перење пари при изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица, случај кој беше под истрага и на Европската агенција за борба против корупцијата, ОЛАФ.

Факт е дека работата на автопатот Кичево – Охрид се одвива со помал интезитет бидејќи бидејќи проектот за авотпатот е промашен, трасата е згрешена, а на неколку места постои обрусувување и нестабилност на косините.

Доколку советниците од ВМРО-ДПМНЕ навистина се грижеа за интересите на граѓаните, ќе ја увидеа реалната фактичка состојба и ќе бараа одговорност за промашувањата во изведбата на овој проект, но и одговорност за провизиите од автопатите за кои целата јавност слушна преку проектот Вистината за Македонија. Но наместо тоа, советниците од ВМРО-ДПМНЕ, како и досега, продолжуваат да работат во заштита на криминалното раководство на партијата и на штета на интересите на граѓаните“ се вели во соопштението на ОО СДСМ Охрид.

Би можело да ве интересира

Млада гевгеличанка повредена во сообраќајка на автопатот Демир Капија-Миравци

Уапсен крадец од Охрид

Уапсена охриѓанка барана со потерница, осуденa за тешка кражба

Горан Наумовски

Пливачи со години не добивале награди од охридскиот маратон, Пецаков им пратил покани и чека одговори

Кристијан Ландов

Годинава, атрактивни содржини и учесници на Балканскиот поетски камп за млади “Ванчо Николески”

Оштетен виртуелниот паметник за Григор Прличев во Охрид