СДСМ: Насилството што се случува врз Кежаровски е врв на беззаконието

Од:

„Режимот на Груевски, налик на оние во Северна Кореја или Белорусија, со судско-полицискиот инструмент со којшто владее, кон новинарот Томислав Кежаровски постапи како што во една демократска држава не се постапува дури ни кон докажани криминалци.

Скандалозно е, во услови кога пресудата не е доставена до странките во постапката, адвокатите на Кежаровски и до новинарот, Томислав Кежаровски насила, во доцни вечерни часови, да биде земен од дома со полиција и однесен во затвор.

Праксата во Македонија не познава толку експресно извршување на судска предсуда.

Насилсвото што се случува врз Кежаровски е врв на беззаконието и страотен удар врз слободата на изразување во Република Македонија.

За прв пат во независна Македонија еден новинар е осуден на затворска казна за јавно изречен збор.

Груевски и неговите соработници ќе одговараат за злосторот што им го прават на граѓаните и на државата.

СДСМ ова им го ветува на граѓаните на Република Македонија“, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Законите важат за сите подеднакво, денеска тоа го потврди и Транспаренси, ВМРО-ДПМНЕ не може да се воздржи од изнесување невистини

А1он

(ВИДЕО) Кузеска: Извештајот на ТИ потврдува, имаме сериозен напредок во борбата против корупција

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е во паника поради слабата работа на нивните градоначалници кои се големо разочарување

Ана Ололовска

СДСМ: Пецаков мора да одговара, ВМРО-ДПМНЕ да престане да го штити и да врши притисок врз институциите

Ана Ололовска

СДСМ: Институциите да не паѓаат на притисокот на ВМРО-ДПМНЕ, Пецаков да одговара

А1он

Митрески: За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има

1 comment

Donka 17/01/2015 - 14:35 at 14:35

Dobro sto i kazavte na javnosta ,bravooo !!!

Reply

Leave a Comment

13 + twenty =