СДСМ: Мизрахи крши Устав, работи на штета на граѓаните и не е никаква жртва, одговорност мора да има

Од:

„Техничката министерка Рашела Мизрахи крши Устав и работи на штета на граѓаните. Значи за неа не постои Устав, не постојат граѓаните, не постои интересот на државата.

Мизрахи не го користи мандатот за спроведување на изборниот процес, ниту за да им помогне на граѓаните. Таа, мандатот во техничката влада го користи само за исполнување на нарачките на извршителот на Груевски, Христијан Мицкоски.

Со непочитување на Договорот од Преспа извршителот Мицкоски преку Мизрахи ги загрозува евроинтеграциите, членството во НАТО и ЕУ“, велат од СДСМ.

„За кршење на Уставот следува одговороност, Мизрахи не е никаква жртва.

Техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО- ДПМНЕ, Рашела Мизрахи го одби предлогот да се зголеми опфатот на стечајни работници кои ќе добиваат месечен надомест до пензионирање.

Таа функцијата ја злоупотребува само за партиски цели, за извршување на нарачките на Христијан Мицкоски и Никола Груевски.

Освен функцијата, Мизрахи злоупотреби дури и службено возило во партиски цели.

Оттука, очекуваме Собранието уште на првата наредна седница да ја разреши Мизрахи од функцијата техничка министерка за труд и социјална политика“, соопштуваат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Талески: Инвестираме во унапредување на условите за работа во МВР

Ана Ололовска

СДСМ: Пописот е важна статистичка операција, повикот за бојкот е повик за кршење на законите

Ана Ололовска

СДСМ: Владата продолжува со силна поддршка на македонското стопанство, 5,9 милиони евра бескаматни кредити за 506 компании

Ана Ололовска

СДСМ: Срамно е што Ковачки и ВМРО ДПМНЕ се обидуваат да го рушат угледот на Армијата и државата

Ландов

ВМРО-ДПМНЕ ќе почне со собирање потписи за поништување ако власта не го повлече законот за попис

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Тасевска: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нема да спречат одржување попис согласно меѓународни стандарди и пракси

Ана Ололовска