СДСМ: Мицкоски вечерва призна дека најголема болка му е Законот за ЈО

Од:

„Исплашени од одговорност, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски по налог од Будимпешта вечерва маршираа за правдата да не го стигне нивниот шеф Груевски и сите нивни функционери кои чекаат одговорност за сторените криминали“, велат од СДСМ по протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ и говорот на лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски.

Во соопштениети на владејачката партија се вели:

„Извршителот Мицкоски вечерва призна – најголема негова болка е Законот за Јавно обвинителство кој обезбедува продолжување на сите предмети, кој е темел за градење силно и независно судство и обвинителство. Откако не му успеаја блокадите, деструкциите и заканите во Собранието, Мицкоски вечерва маршираше за неправда, против одговорност и против независно судство и како во годините на режимот со закануваа кон судии, обвинители, новинари и медиуми.

Маршираше Мицкоски, а зад него старите, верни послушници и кочничари на европската иднина на државата, кочничари и уништувачи на правдата!

Борбата за амнестија на нивниот криминал не може да биде и не е борба за правда, а стечајниот управник Мицкоски нуди само правда во стечај.

Мицкоски, Груевски и ВМРО-ДПМНЕ не можат да се борат за правда. Не можат да носат правда тие кои носат неправда, тие кои се бегалци од правдата, тие кои се заглавени во криминал и корупција.

ВМРО-ДПМНЕ и понатаму е водено од обвинетите Антонио Милошоски, Илија Димовски, Игор Јанушев и нивните шефови Груевски и Мицкоски.

Тие ќе одговараат пред правдата. Тие се симбол на неправда и криминал.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ може да протестира против правдата, но криминалот на својот шеф Груевски и своите пајташи нема да го одбрани. Ќе има одговорност за сите криминали и незаконски постапки“.

Би можело да ве интересира

Царовска на средба со жителите на Драчево: Гласајте за „Можеме”, нудиме перспектива за идните генерации

А1он

Димитров од Јегуновце: Нашата Македонија решила да оди напред, шансата е пред нас и треба да се завери на 15 јули

А1он

Спасовски, Филипче и Костовски во Куманово: ВМРО-ДПМНЕ ги очекуваат судски пресуди и нема да дозволиме да го вратат режмот

А1он

Шекеринска: Десет дена пред нападот во Собранието ја држев во скут ќерката на Дурловски

А1он

Шекеринска: Хераклеа ни праќа историска лекција, немој да дозволиш грешка, немој да пропуштиш шанса

А1он

Спасовски: Сите на пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ ги очекуваат судски пресуди, затоа сакаат обнова на режимот

А1он