СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ застанаа на спротивната страна од правдата и одговорноста

Од:

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од Никола Груевски а ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се само неговите пипци кои очајно се обидуваат да го одбранат неговиот криминал, реагира СДСМ на прес-конференција на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение.

„СДСМ покажа дека борбата против криминалот не познава партиска припадност и таа треба да биде бескомпромисна и неселективна. Доказ за тоа е и новиот Закон за јавно обвинителство кој наскоро влегува во собраниска процедура. Закон за кој ВМРО-ДПМНЕ очајно бара алиби да не го прифати.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ избегаа од лидерската средба и застанаа на спротивната страна од правдата и одговорноста.

Република Северна Македонија е правна држава во која владеат законите. Секој оној за кој ќе се докаже дека постпапувал незаконски ќе одговара.“, се наведува во реакцијата на партијата.

Би можело да ве интересира

Шекеринска: Времето на насилство е зад нас, институциите да ги истражат снимките кои се појавија во медиумите

СДСМ: На криминалната ВМРО-ДПМНЕ профитот им e пред луѓето и затоа набавуваше сомнителен инсулин

(ВИДЕО) Шекеринска: Ниту еден граѓанин не платил казна зошто не знае албански јазик

Шекеринска: После години стагнација пред вратите на НАТО, сега сме свои на своето заслужено место во најмоќниот сојуз

СДСМ: Аферата со незаконските 400.000 евра за кампањата на Сиљановска мора да се расчисти

(ВИДЕО) Заев: Обезбедуваме светски инфраструктурни стандарди за инвеститорите за брз и ефикасен транспорт

Татјана Ташкова