СДСМ и Беса ги утврдуваат заедничките кандидатски листи за изборите

Од:

Покрај изборот на кандидати кои би се нашле на изборните листи на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 12 април, во СДСМ паралелно се одвиваат и разговорите со БЕСА за утврдување на заедничките кандидатски листи, велат од партијата.

Според нив разговорите ќе се одвиваат се до КОнгресот на СДСМ организиран за 9 март.

Има интензивна работна атмосфера во СДСМ, а ќе има и викендов, се до понеделник кога ќе ги заокружиме сите шест кандидатски листи, соопшти генералниот секретар на СДСМ,Николовски одговарајќи  на новинарско прашање.

– Разговараме за интегрирање на програмските потенцијали, односно програмските понуди, кои исто така треба да бидат верифицирани и на Конгресот на СДСМ и во телата на БЕСА. Овие процеси се одвиваат согласно динамиката, согласно роковите и договорот што е постигнат меѓу претседателите е цврста гаранцијата дека на следните избори со сигурност ќе имаме заеднички листи првпат и оти многу лесно ќе бидат утврдени местата и позициите, рече Николовски.

Пред се, како што истакна, е битен и квалитетот на кадровскиот потенцијал.

– Битно е за граѓаните какви кадри нудиме. Ние го утврдивме принципот 50-50, како прва политичка структура, најголема. На листите ќе имаме 50 отсто жени, 50 отсто мажи. Ќе имаме сосема отворени листи што ќе бидат една слика за целокупното наше општество. СДСМ има и свои кандидати кои се Албанци. Ќе бидат застапени сите етнички заедници. Паралелно ги завршуваме разговорите и со сите други останати коалициски партнери, нагласи Николовски.

Најави дека ова ќе биде, како што рече, најголемата победничка предизборна коалиција. – Не само поради тоа што сме со БЕСА заедно и што е нов квалитет на целокупната наша понуда и е една силна гаранција дека оваа коалиција со сигурност, веќе тоа сите го знаат по реакциите, дека го добива мандатот за формирање Влада. Ова ќе биде најголема коалиција која настапила на било кои парламентарни избори, рече Николовски.

Николовски информира дека  СДСМ завршува внатрепартиската постапка и процедура и во делот на предлагање од ниво на месни одбори до утврдувањето на потенцијалните кандидати  од страна на општинските организации.

Николовски соошти дека досега се евалуирани над 750 кандидати кои имаат поднесено кандидатури во СДСМ, без оглед дали се членови на партијата, поддржувачи, активисти, индивидуалци, интелектуалци, кои на отворената понуда, постапка и транспарентен однос од наша страна навистина пројавија интерес.

– Отвораме една нова страница, нов квалитет во политичкото одлучување, во развојот на кадрите, во селекцијата итн, потенцира Николовски.

Како што истакна, има загарантирани места за коалициските партнери на СДСМ, но и тоа ќе го соопштат на Конгресот, кога ќе ги заокружат сите одлуки на Извршниот и на Централниот Одбор. Места и позиции се разговараат, пред се, меѓу претседателите на политичките партии, но битен е и квалитетот на целокупната постапка, рече Николовски

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски е неодговорен, се обидува да ја држи земјата во неизвесност

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Петров: Започна аплицирањето за мерката 14.500 денари за исплата на плати за мај, за април ја искористиле 19.350 компании

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Калеска -Ванчева: Македонското здравство има капацитет и успешно се справува со коронавирусот

Ана Ололовска

СДСМ: 10 милиони евра за ваучери за над 130.000 граѓани за одмор во домашните туристички капацитети

Ана Ололовска

ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

А1он

Заев: Изборите ќе бидат на 5 јули, за проблемите кои ги прави Наќе Чулев да останат зад нас

Ана Ололовска