СДСМ: Договорот е патриотски чин, ВМРО-ДПМНЕ да излезе од матрицата на поделби и деструкција

„Договорот со кој се става крај на 25 годишниот спор со Грција е демократски чин којшто ја обезбедува иднината на граѓаните и државата и го гарантира македонскиот иденитет еднаш засекогаш.

Доколку ВМРО-ДПМНЕ навистина се грижи за граѓаните и државата треба прво да расчисти со криминалот во сопствените редови, да излезе од матрицата на поделби, деструкција и конфликт и да учествува во процесот што овозможува граѓаните да одлучат, за македонската иднина.

Никој не смее да ја кочи иднината на Македонија и затоа последниот збор за овој Договор ќе го имаат граѓаните. Токму граѓаните, на референдум, ќе се изјаснат и ќе оценат дали ВМРО-ДПМНЕ се за или против македонската иднина“, се вели во соопштението на СДСМ, реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Боки 13 не можел да рекетира бизнисмени без поддршка од Заев и Јанева

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност и да гласа за предлог законот за Јавно обвинителство

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е главата на октоподот кој уценувал и земал пари од бизнисмени во Македонија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Грижата на СДСМ за медиумските права и слободи е лажна

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ застанаа на спротивната страна од правдата и одговорноста

(ВИДЕО) Китев: ВМРО-ДПМНЕ свесно ги кочи реформите во сферата на медиумите

Ана Ололовска