Санкционирани 332 возачи во Скопје, од кои третина за преголема брзина

Од:

Вкупно 332 санкции, меѓу кои за пречекорување на дозволената брзина на движење 109 прекршоци, се изречени од страна на МВР во текот на вчерашниот ден во рамки на засилените акциските контроли во областа на сообраќајот, на територијата на град Скопје.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, меѓу останатите казни се: 48 за технички неисправни и нерегистрирани возила, санкционирани се 20 мотоциклисти, а изречени се 37 казни за неносење заштитна маска.

– Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, наведуваат од МВР.

Би можело да ве интересира

Приведен скопјанец баран со потерница за издржување казна затвор

Ана Ололовска

Акција во Тетово: “Собраќајна полиција“ пред секое основно училиште

Приведен крадец од скопско, расчистени четири тешки кражби

Ана Ололовска

Приведен струмичанец бегалец од затворот Идризово

Ана Ололовска

Приведени двајца тетовци, еден баран со потерница за издржување затвор, а друг за уцена

Во Центар казнети 68 возачи