Санкционирани 278 непрописно паркирани возила на територија на Општина Центар

Од:

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар во соработка со сообраќајната полиција-Скопје санкционираа 278 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

Како што соопшти претпријатието, во периодот од 28 септември до 4 октомври 2020 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на „ПОЦ“ отстранети се 120 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „Блокатор“ санкционирани се 158 возила кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници-резиденти на секторот во којшто биле паркирани.

– За трајно решение на сообраќајниот метеж и проблемот со неправилното паркирање неопходна е поголема сообраќајна култура, затоа ЈП „ПОЦ“ и СВР Скопје во наредниот период ќе продолжат со секојдневно отстранување на сите непрописно и несовесно паркирани автомобили во општина Центар со цел да се подигне сообраќајната свест на повисоко ниво и да се зголеми безбедноста во сообраќајот, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

На автопатот Велес – Скопје – Куманово 91 санкција за брзо возење

Ана Ололовска

СВР Тетово санкционираше 39 возачи поради непрописно пристигнување

Ана Ололовска

Санкционирани 107 возачи кои управувале возило под дејство на алкохол

Ана Ололовска

Во Скопје санкционирани 149 возачи, 52 за брзо возење

Ана Ололовска

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

Ана Ололовска

Тројца повредени во тешка сообраќајка во селото Лешок

Ана Ололовска